Destek Ol

Dayanışmanın 100’ü Şiir Nedir?

Salgın nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak ve dolayısıyla Türkiye’de bağımsız tiyatroyu desteklemek amacıyla kurulan bir dayanışma ağıdır.

Nereden Yola Çıktık?

Son senelerde Türkiye’de tiyatroyu adeta ayağa kaldıran, tamamen kendi imkânlarıyla, sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan bağımsız tiyatrolar bugün, Covid-19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde. Virüsün Türkiye’ye gelmesiyle birlikte tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine kadar 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kalarak evlere kapandı.

Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için elimizden ne gelebileceğini düşünen bir grup olarak bir araya geldik, “İnsan dayanışmayla yaşar.” dedik ve Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu’nu kurduk.

Platform KurucularıPaydaşlar

Oyuncular Sendikası

Oyuncular Sendikası; sahne, perde, ekran ve mikrofon oyuncularının çalıştıkları sektörde yaşadıkları temel sorunlara çözüm ihtiyaçları neticesinde kurulmuş ve çalışmalar yürüten bu alanda örgütlü tek işçi sendikasıdır.
Tiyatro Kooperatifi

Tiyatro Kooperatifi, tiyatro sektöründeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi ile profesyonelleşmesini hedefleyen, özgün yapısıyla Türkiye’de ve dünyada ilk olan bir sosyal kooperatiftir.
İhtiyaç Haritası

İhtiyacharitasi.org farklı konulardaki ihtiyaç sahipleriyle ihtiyacı karşılamak isteyen kişi ve kurumların buluştuğu, malzeme yardımlarının yapıldığı online bir platformdur.
Tider

Tider (Temel İhtiyaç Derneği) dezavantajlı kesimlere sistemli gıda ve temel ihtiyaç yardımında bulunmak ve onlara iş olanakları sunmak, kalıcı çözümler üretmek için kurulmuş bir dernektir.
nef vakfı

Toplumsal potansiyelin gelişimini sağlamak, toplumsal duyarlılık bilincini gelecek nesillere aktarmak için özgün, yenilikçi ve kalıcı değerler oluşturarak dokunduğumuz insanların hayatında fark ve farkındalık yaratmak amacıyla Nef çatısı altında çalışıyoruz.

Ekip

Atom Film


www.atomfilm.org

Kuark Dijital


www.kuarkdijital.com

Matuku Film


www.matukufilm.com

Nejat Biçen


nejatbicen.myportfolio.com

InogarArt


www.inogarart.com
Editoryal & İletişim Desteği

Ferya Soysal